Üretimde birinci, verimlilikte sonuncuyuz

0
345

İkizce ilçesinde Giresun Fındık Araştırma İstasyonu, Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İkizce Ziraat Odası ve İkizce Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğiyle 6 dönümlük örnek fındık arazisinde ilk hasat düzenlenen törenle yapıldı.
Yapılan örnek bahçe uygulamasında, 1 yıl önce başlayan çalışmalarda Giresun Fındık Araştırma İstasyonu, Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İkizce Ziraat Odası ve İkizce Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince örnek bahçede budama, toprak tahlili, ilaçlama, filiz alımı çalışmaları yapılarak bir önceki hasat sezonuna göre bu yıl fındık ürününde verim ve kalitenin ne kadar yükseldiğinin tespit edilmesi planlanıyor.
İkizce ilçesindeki örnek bahçe sorumlusu Giresun Fındık Araştırma İstasyonu personeli Ziraat Mühendisi Ömür Duyar;” Bahçemize ilk olarak toprak tahlili yaptık, yaptığımız tahlil sonuçlarında bahçemizde 9 tane bitki besin elementinin eksik olduğunu gördük. Biz bunları diğer gübre kombinasyonları ile toprağa verdik. Buradaki bahçemizde dal sayımız oldukça fazlaydı. Buradaki her bir dal için yaşam alanı oluşturmaya çalıştık. Biz bunları yaparken aynı zamanda bundan sonrası için yaprak analizleri ile bunu destekleyeceğiz” diye konuştu.
– Üretimde birinci, verimlilikte sonuncuyuz –
Fındıkla ilgili en büyük sorunun verim düşüklüğü olduğunu belirten Giresun Fındık Araştırma İstasyonu Müdürü Gökhan Kızılcı, “Fındıkta ülke ortalamamız 88 kilogram, ancak bu Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde 72 kilograma kadar düşüyor. Fındık üretiminde Dünya birinciliğimiz var, ancak verimlilikte ise Dünya sonuncusuyuz. Biz ülkemizde fındık alanlarını arttırmadan, verimliliği arttırarak bu üretimimizi arttırmak istiyoruz” dedi.
İkizce’de yürütülen örnek bahçe çalışmasını önemsediklerini ifade eden Kızılcı, “Çünkü bizim çiftçimiz tarımdaki yenilikleri komşusunun bahçesinde görerek kabulleniyor, sonrasında ise kendisi de yapmak istiyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ve Ziraat Odamız bize böyle bir taleple geldiğinde seve seve her türlü yardımı yapacağımızı ifade ettik” diye konuştu.
– Dönüm başına verim artmalı –
Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, dünya fındık üretiminin yüzde 75’inin Türkiye’de yapıldığını, fındık ihracat gelirinin 2,7 milyon dolar olduğunu hatırlattı.
Ordu ilinde 120 bin üreticinin fındık ürününden geçimini sağladığını belirten Kemal Yılmaz, “Fındık bizim için son derece önemli ve vazgeçilmez bir ürün. Bizlerde sorumluluk ve yükümüzün ne kadar ağır olduğunun farkındayız. Bu konuda Ziraat Odalarımız ve ilçe müdürlüklerimizle çalışma yürütmekteyiz. Bu çalışmaları yaparken üniversitemiz ve Giresun Fındık Araştırma İstasyonu’ndan destek almaktayız” dedi.
Fındık ile ilgili sorunların olduğunu belirten Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Fındık üretilen diğer ülkelerde dönümden alınan ürün 400 kilogramı bulmuşken, ilimizde ve ülkemizde 100 kilogramlardan bahsediyoruz ve hatta 100 kilogram ürün aldığımız bahçelerden iyi ürün aldığımızı düşünüyoruz. Kesinlikle bu verimin arttırılması gerekiyor. Bunu da Giresun Fındık Araştırma İstasyonu, üniversitemiz ve Ziraat Odalarımız ile beraber yaptığımız çalışmalarla kalite ve verimliliği arttıracağız. Nasıl ki fındık üretiminde Dünya üretiminin yüzde 75’ini gerçekleştiriyorsak, lider ülke konumundaysak, verim ve kalitede de lider bir ülkeye yakışır seviyeye gelmek için çalışıyoruz”  .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here