Ana Sayfa Genel Vadideki sakin cennet: Uzundere

Vadideki sakin cennet: Uzundere

0
238

İtalya’daki toplantıda “cittaslow (sakin şehir)” ağına kabul edilen ve üç bin yıllık geçmişiyle çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Erzurum’un Uzundere ilçesi turizm atağına hazırlanıyor.

Binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip Uzundere, sahip olduğu tarihi eserleri, mistik dokusu ve doğal güzellikleriyle önemli bir turizm potansiyeline sahip.

Tarihi kiliseleri, köprüleri, Tortum Şelalesi, yemyeşil yaylaları, sıra sıra dağları ve ormanların arasında mavi boncuk gibi parlayan gölleriyle ziyaretçilerine doyumsuz güzellikler sunan Uzundere, tarihi ve doğal güzellikleriyle dünya turizmine açılmaya hazırlanıyor.

Uzundere Kaymakamı Hacı Arslan Uzan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uzundere’nin 3 bin yıllık tarihi geçmişiyle önemli bir kırsal turizm destinasyonu olduğunu söyledi.

İlçenin, tarihsel, doğal ve kültürel açıdan çok önemli değerlere sahip olduğuna işaret eden Uzan, şunları kaydetti:

“İlçemiz 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edildi. 19 Mart 2016’da ise Uluslararası Sakin Şehirler Birliği’ne üyeliği kabul edildi. Tabi ki turizmde önemli olan pazarlama. Bu amaçla ilçemizde kaymakamlık olarak çok önemli bir proje hazırladık. Tortum Gölü üzerinde Cam Seyir Terası Projesi, Kalkınma Ajansı desteğiyle fizibilitesini, yaklaşık maliyetini her şeyini hazırladık. Bunun için yaklaşık 2 milyon 900 bin lira bir maliyetimiz var. Kaynak arayışı içerisindeyiz. Kalkınma Bakanlığı’ndan bu anlamda bir destek aldığımızda inşallah hayata geçirmiş olacağız. Bu yıl birçok sportif faaliyetlere de ev sahipliği yapacağız. Dağ bisikleti, rafting ve dağ tırmanışı festivalleri yapılacak.”

“Tam bir doğa harikası”
Uzan, ilçenin tarihsel zenginliğinin yanında bitki örtüsü, yaban hayvanlarıyla tam bir doğa harikası olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Her yıl ilçemizde yaban hayatı gözlem festivalleri düzenliyoruz. Bu anlamda dağ keçilerini bu günlerde ilçemizde görebilirsiniz. Burada yerli ve yabancı turistlerimizi yaban hayatı gözlemine, kuş ve kelebek gözlemine bekliyoruz. Bir hafta sonunu Uzundere’ye ayırmalarını istiyoruz.”

 

AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here