Verçenik Dağı’nın gölleri doğa tutkunlarını ağırlıyor

0
322

Doğu Karadeniz’i ziyaret eden doğa tutkunları, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Verçenik Yaylası ve çevresindeki göllerin eşsiz manzarasında yürüyüş yapma imkanı buluyor.

Doğu Karadeniz’de Kaçkar Dağları’ndaki yayla ve göllere ilgi her geçen yıl artıyor. Doğal güzellikleri ile dikkati çeken Verçenik Dağı’nın çevresinde irili ufaklı çok sayıda göl bulunuyor. Verçenik Gölü’nün yanı sıra Buzlu Göl, Adalı Göl, Kara göller, Kapılı göller, Atmeydanı, Tatos, Sarinçof ve Çermeşk gölleri, bunların arasında en çok bilinenleri.

Verçenik’e gelen yerli ve yabancı turistlere rehberlik yapan Ahmet Kızılhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçeye 60 kilometre mesafede bulunan yaylaya ulaşımın özel araçlar ya da minibüslerle yaklaşık 3-4 saati bulduğunu söyledi.

Verçenik Dağı ve çevresinde 30 yıl çobanlık yaptığını anlatan Kızılhan, “Çobanlık yaptığım için her köşesini adım adım bilirim. Herkes beni Çoban Ahmet olarak tanır. Günümüzde ise Verçenik Dağı’na gelen yerli ve yabancı turistlere rehberlik yapıyorum” dedi.

Yaylanın son dönemde ziyaretçilerinin genellikle trekking yapanlar olduğunu anlatan Kızılhan, şunları söyledi:

“3 bin 711 metre yüksekliğe sahip Verçenik Dağı, hemen yanındaki yaylaya da adını vermiştir. Yayladaki 7-8 hanede yaşayanlar, hayvancılık yapıyor. Dağ çevresinde çok sayıda göl bulunuyor. Verçenik Dağı’ndan kaynağını alan sular, Fırtına Vadisi’ndeki akarsuyun en uzun kolunu oluşturur. Dağın çevresi adeta bir göller bölgesidir. Bu bölgede 10’un üzerinde küçüklü büyüklü göl bulunmaktadır. Gelen turistler göllerimize günübirlik yürüyüşler yapıp dönüyorlar. Göllere yaklaşık 2,5-3 saatte ulaşılıyor. Değişik parkurlar üzerinden farklı göller görülebiliyor.”

– 73 yaşında Verçenik Dağı’nda

Samsun’dan Verçenik Dağı ve göllerini görmek için gelen 73 yaşındaki emekli asker Salih Gözen de doğa aşığı olduğunu, fırsat buldukça yürüyüşler yaptığını dile getirdi.

Verçenik’i çok sevdiğini ve çevresindeki gölleri görmek için sık sık buraya geldiğini belirten Gözen, “Doğayı çok seviyorum, uzun süredir dağlarla haşır neşir olmaya çalışıyorum. 73 yaşındayım ve aşağı yukarı 3 bin metrelerdeyim. Kaçkarlara aşığım. Bu bölgeye altıncı defa geliyorum. Her gelişimde bir hafta kalıyorum. Önceki ziyaretlerimde hava bulutluydu, zirveyi göremeden dönmüştük” diye konuştu.

Gözen, şunları söyledi:

“En büyük merakım, doğal güzelliklerin fotoğraflarını çekmek ve buraya gelemeyenlere iletmek. Bu kadar yükseğe ikinci kez çıkıyorum ve bu seferki ziyaretimde çok şanslıyım. Hava çok açık. İstediğim gibi fotoğraf çekebiliyorum. Burası teknik tırmanış isteyen bir dağ. Biz ancak buralara gelebildik ve birbirinden güzel göllerle zirveyi görme şansımız oldu.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here