Yaşlı çift yaz kış “kışla”dan ayrılmıyor

0
338

Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde “Becenoğlu Kışlası” adlı mevkide yıl boyunca sadece Yaşar Nazmiye Yayla çifti kalıyor.

Artıkabat Mahallesi’ne bağlı, ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Becenoğlu Kışlası’nda iki katlı ahşap evde yaşayan 77 yaşındaki Yaşar ve 76 yaşındaki Nazmiye Yayla çifti, zorlu kış şartlarını da burada geçiriyor.

Yaşar Yayla, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylerinde kış aylarının oldukça zor geçtiğini söyledi.

Kışlada yaz aylarında bir süre kalan komşularının kışın gelmesiyle ilçe merkezine gittiklerini anlattı.

Doğduğu günden bugüne kadar aynı yerde yaşadıklarına işaret eden Yayla, “4 çocuğum var. Çocuklarım kışın yanlarına çağırıyor fakat biz buraya alıştık. Gitmek istemiyoruz” dedi.

Yayla, eskiden 8-10 komşuları bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Kimisi ev aldı, kimisi iş buldu gitti. Eşimle burada yaşıyoruz. Kış gelmeden un, şeker gibi ihtiyaçlarımızı hazırladık. Evde ekmeğimizi kendimiz yapıyoruz. Önemli bir sağlık sorunumuz yok. Arada jandarma gelip bize bakıyor. Bir sıkıntımız yok. Burada yaşamaktan memnunuz. Ben eskiden kışlanın bekçisiydim, şimdi de bekliyorum. Yazın bir iki komşu geliyor, onlar da ya bir gün duruyor ya iki gün. Eşimle benim yaşlılık maaşımız var, onunla geçiniyoruz.”

Nazmiye Yayla da kışlada yaşamaktan mutlu olduklarını dile getirerek, “Tek şikayetim evimizde suyun akmaması. Su ihtiyacını 200 metre ilerideki çeşmeden karşılıyoruz. Taşıma su ile bulaşık, çamaşır yıkamak zor oluyor. Tek istediğimiz evimize su getirilmesi” dedi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here