“Yayla turizmi dikkati çekiyor”

0
254

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, yaptığı açıklamada, Trabzon’un, kültürel varlıkları, tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve yaylalarıyla dört mevsim turistlerin ilgisini çektiğini söyledi.

Kentin, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle dikkati çektiğini vurgulayan Öz, “Turizmde cazibe merkezi haline gelen bölgenin, Sümela Manastırı, Uzungöl’ü, Sera Gölü, Atatürk Köşkü, Ayasofya Cami ve Müzesi, Kızlar Manastırı, Vazelon Manastırı, Kuştul Manastırı, tarihi camileri, konakları ile yaylaları gibi görülmeye değer yerleri mevcuttur. İlimizi bu kapsamda 2015 yılı sonu itibarıyla 2 milyon yerli, 1 milyon da yabancı olmak üzere 3 milyon turist ziyaret etmiştir.” dedi.

Öz, Trabzon’un 4 bin yıllık bir tarihi geçmişi olduğunu dile getirerek, “Trabzon, ziyaretçilerine farklı alternatifler sunuyor. Bu kapsamda da bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısı her geçen gün artıyor.” ifadelerini kullandı.

Turizmden daha fazla pay almak istediklerin bildiren Öz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu doğrultuda Trabzon’a turist getirmek için alternatif turizm seçeneklerine yöneldik. Bölgemiz son zamanlarda yayla turizminde de dikkati çekiyor. Uzungöl, Sümela, Kayabaşı, Hıdırnebi, Sisdağı, Kadıralak, Erikbeli, Pazarcık, Sultanmurat gibi yaylalarımız doğa turizmine çok uygun potansiyele sahip. Turizmi 12 aya yaymak için mevcut turizm merkezleriyle alternatif yeni destinasyonları ortaya çıkarmak için bu kapsamda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Amacımız turizmin geliştirilmesi ve yaylalarımızın doğal güzelliklerini koruyarak çarpık yapılaşmayı önlemek ve turizme daha kaliteli bir şekilde hizmet vermektir.”

Öz, turizme hizmet etme noktasında çok çalıştıklarını vurgulayarak, “Gümüşhane ilimizle sınır olan Çakırgöl’ün de altyapısı tamamlandığında kış turizmi daha da canlanacaktır. Bunun dışında kültürel varlıklarımızın restorasyonları da hızlı bir şekilde devam ediyor. Turizmden daha fazla pay alma çabasındayız.” diye konuştu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here