Yedigöller’de sonbahar

0
290

Gökyüzünün ve çevresindeki ağaçların tonlarını yansıtan gölleriyle sonbaharda görsel bir şölen sunan Yedigöller Milli Parkı, özellikle fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor.

aa_picture_20151031_6673903_web

Adını aralarında 100 metre yükselti farkı bulunan iki plato üzerindeki Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’den alan Yedigöller Milli Parkı, doğaseverlere her mevsim farklı bir güzellik sunuyor.

Bolu’ya 42 kilometre uzaklıkta bulunan Yedigöller’de hazan mevsiminin sararttığı yapraklar ile yeşilini her mevsim koruyan ağaçlar adeta renk cümbüşü oluşturuyor.

aa_picture_20151031_6673900_web

Zambak, çiğdem ve orkide başta olmak üzere 236 bitki türü ile kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar, fındık, yapraklı üvez, keçi söğüdü, yabani kiraz, porsuk, ıhlamur ve dişbudak ağaçlarının bulunduğu milli park, sonbaharda kamp tutkunlarının ve günübirlik ziyaretçilerin akınına uğruyor.

aa_picture_20151031_6673891_web

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yedigöller Milli Parkı’na ulaşım sorununun çözülmesinin ardından ziyaretçi sayısının arttığını söyledi.

Karaağaç, Yedigöller’in özellikle fotoğraf tutkunlarının mutlaka ziyaret ettiği bir yer olduğunu dile getirerek, “Milli park, ekim ayı sonundan itibaren fotoğrafçıların akınına uğruyor. Fotoğrafçılıkla ilgili dernekler buraya turlar ve kamp programları düzenliyor. Gün doğumundan batımına kadar Yedigöller’in güzellikleri fotoğraf karelerinde ölümsüzleşiyor” diye konuştu.

Yedigöller’i 2013’te 33 bin, 2014’te 63 bin kişinin ziyaret ettiğini anlatan Karaağaç, bu yıl sonu itibarıyla 100 bin ziyaretçi sayısına ulaşılacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here