Yeniçağa Kuş Cenneti, tatilcileri bekliyor

0
277

Yeniçağa Belediye Başkanı Recayi Çağlar, ilçelerinde doğa güzellikleriyle ünlü Yeniçağa Gölü ve Kuş Cenneti’ne tatilcileri beklediklerini bildirdi.

Çağlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yeniçağa Gölü ve Kuş Cennetinin doğal güzellikleriyle görülmeye değer yerlerden biri olduğunu söyledi.

Göl çevresinde yer alan farklı karakterdeki çayır, mera, gölet, bataklık, ağaçlık ve ekili alanların bölgede zengin bir yaban hayatının gelişmesine olanak sağladığını ifade eden Çağlar, şöyle konuştu:

“Yeniçağa Gölü ve etrafında yaklaşık olarak 200 tür kuş çeşidi bulunmaktadır. Göl, uluslararası ölçütlere göre önemli kuş alanı ve önemli bitki alanı özelliklerini taşımaktadır. Yeniçağa Gölü’ünde bulunan kuş türlerinden 92’si göl alanında üremektedir. Yeniçağa Gölü, güzel manzarası ve barındırdığı yaban hayatı ile kuş,bitki ve kelebek gözlemciliği, fotoğraf çekme, olta balıkçılığı, yürüyüş ve etkinlikler için idealdir. Ankara-İstanbul yolu üzerinde seyahat ediyorsanız ve vaktiniz uygunsa bir kaç saatinizi Yeniçağa Kuş Cenneti ve gölünü görmek için ayırabilirsiniz. Şehir merkezine 300 metre mesafedeki kuş gözlem kulesine uğrayıp, kulede çayınızı, kahvenizi yudumlarken dürbün ve teleskoplar yardımıyla göldeki kuşlarımızı seyredebilirsiniz.”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here