‘Yeşil altın’da hasat zamanı

0
322

Trabzon’daki bazı fındık üreticileri ise ürünlerinin erken olgunlaştığını düşündükleri bahçelerde özellikle sahil ve orta kesimlerde hasada başladı.

Kesim, Toplama ve İhraç Tarihleri Belirleme Komisyonu, Trabzon’da fındık toplama tarihlerini; 250 metre rakıma kadar olan sahil kesiminde 7 Ağustos, 251 ile 500 rakım arasındaki orta kesimde 14 Ağustos, 500 rakımın üzerindeki yüksek kesimlerde ise 21 Ağustos olarak açıklamıştı.

Ortahisar ilçesine bağlı Özkaymaklı Mahallesi’nde ailesiyle fındık toplayan Hasan Ali Çabuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 21 dönümlük fındık bahçeleri olduğunu ve ailesiyle 4 gündür fındık topladıklarını söyledi.

Çabuk, fındıkta verimin bu yıl az olduğunu belirterek, “Geçen yıla oranla bu yıl 3’te 2 oranında verim bekliyoruz. Bu yıl verim düşük olduğu için tahminlerimize göre yaklaşık 2 ton civarında fındığımız olur ama fındık fiyatlarından beklentimizi yüksek” dedi.

“Fındıkta üst düzey 15 liralık fiyat beklentimizi karşılar”

Fındık üreticisinin geçmişte fazla para kazanamadığını savunan Çabuk, “Geçmişte fındık fiyatları düşük olduğu için üreticinin emeğini karşılamıyordu. Bu nedenle de çoğu üretici fındığını dalda bırakıyordu. Geçen yıl hava şartları nedeniyle fındık para etti ve üreticinin yüzünü güldürdü. Bu yıl da fiyatlardan umutluyuz. Daha piyasa açılmadı ama çeşitli spekülasyonlar var. Fındık fiyatlarının 10 ile 15 lira arasında olacağı söyleniyor. Fındıkta üst düzey 15 liralık fiyat bizim beklentimizi karşılar. Ondan sonraki süreçte de arz ve talebe göre fındık fiyatların yükseleceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“Fındık fiyatları üretimi büyük oranda etkiliyor”

Fındık üretiminin bölgede giderek azaldığını öne süren Çabuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

” Fındık fiyatları üretimi büyük oranda etkiliyor. Fiyat düşük olunca üretici kendisini geri çekiyor veüretim yapmaktan korkuyor. Yevmiye fiyatları şu anda 75 ile 100 lira arasında. Üreticinin en büyük korkusu harcadığı parayı geri alamamak ve fındıktan kar elde edememek. Fındık başta olmak üzere tarımda yanlış politikalar da uygulandığını düşünüyoruz. Bu nedenle alan bazlı desteği doğru bulmuyoruz ve üreticiye desteğin verilmesinden yanayız. Üretici ürününü pazara indirdiğinde desteği birlikte almalı.”

“Bu yıl rekolte yüksek değil ama fiyattan umutluyuz”

İlçede fındık toplayan Nermin Kaya da fındıkta rekoltenin geçen seneye göre daha düşük olduğunu vurgulayarak, “Günlük 80 lira yevmiye parası veriyoruz. Bu yıl rekolte yüksek değil ama fiyattan umutluyuz. İnşallah bu yıl fiyat beklentimizi karşılayacak ve işçilere ödediğimiz paranın yanında biraz da para kazanabileceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here