Zileliler, “Hırka-i Şerif”i geri istiyor

0
397

Tokat’ın Zile ilçesinde yaşayanlar, 1945 yılında ilçelerinden Ankara’ya götürülen Hırka-i Şerif’in geri getirilmesini istiyor.

Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, ilçelerinde Beyazıd-ı Bestami Hazretleri’nin kabrinin bulunduğu camide 1945 yılına kadar Hırka-i Şerif’in yer aldığını söyledi.

Hırka-i Şerif’in korunamayacağı düşüncesiyle, 1945’de güvenlik gerekçesiyle Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne götürüldüğünü belirten Vidinel, Zileliler olarak Hırka-i Şerif’i çok önemsediklerini ifade ederek, “Halk arasında bir söz var; ‘Hırka-i Şerif Ankara’ya gitti, bizim bereket kesildi’ diye. İlçemizde ürün iyi olmaz, yağmur yağmazsa ‘Hırka-i Şerifimiz yok’ derler. Yani tüm olumsuzluklar, Hırka-i Şerif’in buradan gitmesine bağlanır” diye konuştu.

Vidinel, şunları söyledi:

“Rivayete göre, geçmişte ilçemizde kıtlık olur. Hocaefendiler, hafızlar, ulema oturur, hatimler okurlar. Halk duasına katılır. Bu arada o dönemde ilçemizdeki camimizde olan, Peygamber Efendimizin Hırka-i Şerif’inin bir kenarı, kova içerisindeki suya hafif şekilde batırılır. Akabinde şimşekler çakar, yağmurlar yağar. O yüzden bizim için Hırka-i Şerif çok önemli.”

– Geri getirilmesi için müze yapıldı

Belediye olarak Hırka-i Şerif’in geri getirilmesiyle ilgili gerekli girişimleri yaptıklarını dile getiren Vidinel, “Girişimlerde bulunduktan sonra gördük ki güvenlikli bir müzemizin olması gerekiyor. Bunun için de Zile Kalesi’ne yüzde 95’i tamamlanan müze yaptık” dedi.

Söz konusu müzenin belediyelerine tahsisini sağlayacaklarını ifade eden Vidinel, “Hırka-i Şerif’i ilçeye getireceğiz. İnşallah yakın zamanda Hırka-i Şerif’i Zile’ye kazandırarak büyük bir mutluluğu halkımızla yaşayacağız. İnşallah yaptığımız müzede Hırka-i Şerif’i saklayacağız” şeklinde konuştu.

– İlçeye bereket geleceğine inanılıyor

Hırka-i Şerif’in Zile’den götürüldüğü yıllarda henüz çocuk yaşta olan ve önemini büyüklerinden dinlediği için Hırka-i Şerif’in ilçelerine getirilmesini isteyen 80 yaşındaki Hulusi Sezerli, Hırka-i Şerif’in artık kendi yerinde, Zile’de sergilenmesini istediklerini söyledi.

İlçede büyüklerinin hep “Hırka-i Şerif buradan gitti, ilçemizde bereket bitti” dediğini anlatan Sezerli, “İnşallah kısa sürede ilçemize getirilerek sergilenir. Eğer Hırka-i Şerif ilçemize gelirse bereketin de geleceğine inanıyorum” dedi.

Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Özköse de Hazreti Muhammed’in Veysel Karani’ye hediye ettiği Hırka-i Şerif’in nesilden nesile emanet edilerek günümüze kadar geldiğini ve İstanbul’da sergilendiğini anımsattı.

Özköse, İstanbul’daki Hırka-i Şerif’in dışında Zile’de de kutsal emanetler arasında yer alan bir Hırka-i Şerif bulunduğunun rivayet edildiğini aktardı.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here