Zirai dona karşı “yapay yağmurlama”

0
216

Abana ilçesinde kivi üretimi yapan çiftçi, 2 yıl önce zirai donun etkilediği ürünlerini korumak için bahçesine “yapay yağmurlama” sistemi kurdu.

Üretici Altan Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bağlık Mahallesi’ndeki 5 dönümlük kivi bahçesinde 2014’te Mart ayının son haftasında etkili olan zirai donun meyveleri yaktığını belirtti.

Doğa olayının ardından yaklaşık 20 tonluk ürün zararı yaşadıklarına dikkati çeken Erdoğan, “Bölgemizde özellikle son yıllarda hava şartlarının anlık değişimleri ve etkiler, bizi farklı arayışlar içine soktu. Bunun neticesinde uygulanabilirliği açısından yapay yağmurlama sistemi üzerinde karar verdik. Meteorolojinin bölgemizdeki uyarılarını dikkati alarak tehlike anında sistemi devreye sokacağız. Kivilerin üzerindeki fıskiyeler yardımıyla ağaçların üzerinde su perdesi oluşturup, ısının derecesini artıracağız. Ilık bir örtü etkisi oluşturacak sistem sayesinde ürünlerimizi korumaya çalışacağız” dedi.

Erdoğan, hava sıcaklığının 1 dereceye düştüğü anda çalışmaya başlayacak sistemin saatte 40 ila 50 litre arasında su harcayacağı, tehlike geçene kadar da aktif şekilde çalıştırılacağını kaydetti.

Diğer üreticilere de sistemi kullanmalarını tavsiye eden Erdoğan, “Bir yıllık emek harcadığımız, çaba verdiğimiz ürünleri korumak için bu çözüm yolunu bulduk. Olumlu etkilerini göreceğimize inandığımız yapay yağmurlama sistemini diğer çiftçilerimize de tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here