Zonguldak’taki sağanak

0
273

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde dört gün önce meydana gelen sel sonrası başlatılan temizlik ve hasar tespit çalışmaları sürüyor.

Kepez Mahallesi’nde incelemelerde bulunan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasar tespit çalışmalarının bu hafta içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Ekiplerin 113 ev ve iş yerinden su tahliyesi gerçekleştirdiğini belirten Uysal,  “Temizlik İşleri Müdürlüğümüz çalışmalarını bugün 7 farklı bölgede 63 işçi, 1 kepçe, 3 yıkama ve 3 hafriyat aracı ile sürdürerek sel sonrası oluşan hafriyatı temizleyip bölgeyi yıkıyor. Bazı noktalara makinelerin girmesi mümkün değil. Bu noktalarda çalışmalar insan gücü ile yapılıyor. Sadece Kavaklık Mahallesi’nde bu konuda görevli 21 personel temizlik çalışması yapıyor” dedi.

Kışla Sanayi Sitesi, Kışla Mahmut Likoğlu İlkokulu çevresi, Ereğli Belediyespor Kışla Spor Tesisleri, İmam Hatip Lisesi mevkisinde yaşamın yeniden normale döndüğünü, Kepez Mahallesi’nde 3 binanın temizliğinin devam ettiğini ifade eden Başkan Uysal, 19 Ekim tarihinde Ereğli’de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin ilçeye geleceğini aktardı.

Uysal, şunları söyledi:

“Halkımızın ve Genel Müdürlük yetkililerinin bulunduğu bir toplantıda ilçemizde bir daha sel felaketi yaşanmaması için neler yapılabileceğini konuşacağız. Ereğli Kaymakamlığınca oluşturulan Hasar Tespit Komisyonuna çok sayıda müracaat yapıldığını biliyoruz. Komisyon bu hafta içerisinde net bir rakamı belirleyerek ilçemize aşırı yağışların neden olduğu sel felaketinin zararı ortaya çıkacak.”

– Ereğli-Kandilli karayolunda heyelan

Sağanak yağışların ardından meydana gelen heyelanların kapattığı Ereğli-Kandilli karayolunda İl Özel İdaresine ve Ereğli Belediyesine ait iş makineleri yol açma çalışmalarına devam ediyor. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu ve Kandilli Belediye Başkanı heyelan yaşanan bölgelerde incelemelerde bulundu, çalışmaları yerinde inceledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here