“1. Uluslararası Giresun Taş Heykel Sempozyumu”

0
327

Giresun Belediyesince organize edilen “1. Uluslararası Giresun Taş Heykel Sempozyumu” heykeltıraşların eserlerini tamamlamasıyla sona erdi.

Giresun Limanı sahasında Ukrayna, Gürcistan ve Türkiye’den sempoyuma katılan 8 heykeltıraş, bir çoğu kentin kültürünü ifade eden taş heykeller yaptı. Amazon kadını, yakamoz, azzi güneşi olarak adlandırılan eserler, Atatürk Meydanı’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Belediye Başkanı Kerim Aksu, burada yaptığı konuşmada, Giresun’da yüzyıllarca meydanlarda kalacak heykellerin gelecek nesillere aktaracağını söyledi.

Giresun’daki “fındık başımızın tacı” gibi heykellerin şehirlerin simgesi haline gelmiş olan eserler olduğunu belirten Aksu, “Buradaki figürler deniz, Giresun yaşamı, genel olarak bunlar sergilendi. Bir çoğunda dalgalar vardır, eşini bekleyen bir balıkçı eşi vardır, yani hep bu şehre şehrin kimliğini sunan yapıtlardır” dedi.

Heykeltıraşlardan Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bulat ise yaptığı açıklamada, Muğla Yatağan bölgesinin mermeriyle sanatçıların kendi anlayışıyla ve bölgenin kültürüne yönelik yapıtları 15 gün gibi kısa sürede ortaya koyduğunu ifade ederek, “Bu kentin açık hava müzesinin ilk eserleri oluşmuş oldu. Bu eserler gelecek kuşaklara Giresun halkına bu sanatçıların imzası olarak yaşayacak” diye konuştu.

Heykellerin bir düşünceyi kuşaklar taşıdığına işaret eden Bulut, şöyle konuştu:

“Estetik duygularını yükseltir, insanlığa önemli bir kültür mimarı olarak kalır. Onun için kentlerin çağdaşlığa bürünmesinde çağdaş sanat yapıtlarının çok büyük katkıları var. Giresun da bu anlamda çağdaş bir kent görünümüne kavuşacak. Kentin dış mekanlarında, parklarında bu yapıtlarla halk bütünleşecek. Bu kentin uluslararası tanıtımına da bu yapıtlar katkı sağlayacaktır.”

Sergide Prof. Dr. Bulat, Yrd. Doç Dr. Nihat Sezer Sebahat, Ramazan Tilki Barış Aydın, Ekrem Yılmaz, Lyudmyla Mysko, Jhon Gogberishvili, Valerian Jikia’ya katılım sertifikası verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here