“Banduma”ya turist ilgisi

0
262

Kastamonu’da halkın evdeki malzemeleri değerlendirmesiyle ortaya çıkan yöresel yemeklerden “banduma”, lezzetiyle rağbet görmeye devam ediyor.

Tarihi Münire Medresesi’nde faaliyet gösteren restoranın işletmecisi Yavuz Emen, AA muhabirine, bandumanın, kentin en önemli yemekleri arasında yer aldığını söyledi.

Emen, yemeğin kentte yetiştirilen ürünlerle yapıldığını belirterek, “Banduma yemeğimizi, açtığımız yufka, hindi ve yöremizde yetişen ceviz ile Ilgaz’ın yaylalarından gelen tereyağımızla yapıyoruz. Yemeğimiz çok lezzetli ve besleyicidir.” dedi.

Yemeğin nasıl ortaya çıktığını anlatan Emen, “Banduma, eskiden yoksul halkın evdeki malzemeleri kullanarak yaptığı bir yemektir. Herkesin evinde yufka, tereyağı, ceviz, kapısında ise beslediği tavuk ve hindiden yapılıyor. Banduma yemeğinin en önemli özelliği içindeki ürünlerin yöresel ve organik olmasıdır. Örneğin hazır yapılan yufkalarla hazırlanan yemek aynı tadı vermez.” diye konuştu.

Kastamonu yemeklerinin ağırlıklı olarak hamur işlerinden oluştuğunu anımsatan Emen, yemeklere katılan cevizin verdiği lezzet dışında kolesterolü dengeleyerek yemeğin daha sağlıklı hale gelmesini sağladığını savundu.

– “Banduma Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan çok farklı bir yemek”

Eskiden daha çok kış aylarında tüketilen yemeğin şimdilerde yılın 12 ayında tercih edilebildiğini dile getiren Emen, “Banduma yemeğimiz eskiden kış aylarında tüketilirmiş. Nedeni de hindi, kaz veya tavuğun daha çok kış aylarında tüketilmesiydi ancak şimdi 12 ay bu yemeğimizi servis edebiliyoruz. Şehrimize gelen bazı ziyaretçiler içindeki malzemeleri duyunca hazmı ağır olabileceğini düşünerek sıcak bakmıyorlar. Ancak yemeği denedikten sonra çok lezzetli bulup beğeniyorlar. Sadece yurt içinden gelen değil yurt dışından da gelen ziyaretçilerimiz yemeğimizi çok beğeniyor.” ifadelerini kullandı.

Emen, yemeğin kış aylarında günlük ortalama 40-50 porsiyon arasında talep gördüğünü ancak yazın yerli ve yabancı turistlerin kente gelmesiyle birlikte bu rakamın günlük 120 porsiyonu geçtiğini ifade ederek, “Yabancı ziyaretçilere önce yemeğin ismi ilginç geliyor. Tattıklarında ise yemeğin lezzetini beğeniyorlar. Örneğin gelen turlar içerisinde yüzde 90’ı banduma yemeğini tadıyor. Banduma sunumu ve görselliğiyle de ilgi çekiyor.” diye konuştu.

– Bandumanın yapılışı

Restoranın aşçıbaşı Ali Armağan Karamuk ise banduma yemeğinin doğal ürünlerle hazırlanan lezzetli bir yemek olduğunu söyledi.

Yemeğin yapılışını anlatan Karamuk, önceden hazırlanan yufkanın hindi suyuna bandırıldığını, hindi eti yoksa kaz ve tavuk suyuna da bandırılabileceğini belirtti.

Bandırma işleminin ardından yufkanın üzerine hindi eti, ceviz ve tereyağı koyularak yemeğin sıcak olarak servis edildiğini belirten Karamuk, “Rulo şeklinde kesilen yufkalar hindi suyuna bandırılır. Bunu tabağımıza dizerken de aralarına ceviz serpeceğiz. Yufka ile et birleştiği zaman yemeğimiz kolesterol yönünde ağırlaşıyor. Ceviz ile hem yemeğimize lezzet katıyoruz hem de bu oranı dengeliyoruz. Yemekteki tüm ürünlerimiz doğal ve yörede yetişen ürünlerimizdir.” diye konuştu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here